Přeskočit na obsah

Úvod do meditace

Meditovat – záhadný pojem.

Spousta lidí vlastně neví, co si pod tímto pojmem představit. Většina lidí si představí člověka, který sedí s překříženými nohami, má zavřené oči a „čistou mysl“. Ale co to vlastně je? Co se při meditaci děje? Pro část lidí je meditace něco, co mají spojené se zenovými mistry a vlastně nevěří, že by sami byli schopni něco takového provádět, pro další je to něco, čemu věří, už to i zkoušeli, ale nešlo jim v našem uspěchaném světě zklidnit vlastní hlavu a uvolnit se.

Asi se shodneme na tom, že pro většinu z nás je to poměrně těžký oříšek.. Žijeme uspěchané životy a když už si na sebe uděláme čas, řekneme si:

„Tak honem, teď mám 30 minut, musím si zameditovat, hlavně rychle, pak musím pověsit prádlo.. Ježiš pustila jsem pračku?! Jo asi jo.. Ty jo, snad se mi během těch 30 minut neprobudí dítě.. Snad ne, byla celý den vzhůru, bude unavená.. Snad nebude nic z toho jejího kašlíku.. Ještě aby měla COVID! To by nakazila všechny děti ve školce.. Panebože, co by si o mně mysleli, že jsem ji dala do školky nemocnou!……..“

→ Tak a 20 minut z vašich 30 minut vyhrazených na meditaci je v háji.. Doufám, že se pánové neurazí, že jsem dala příklad na ženě, to stejné se samozřejmě děje komukoli ať už ve spojení s pracovními úkoly nebo rodinou.

Mně osobně se meditovat v klidu a bez pomoci také nepodaří pokaždé.. I když na sobě už delší dobu pracuji, zklidnit moji hlavu, která neustále přemýšlí a chrlí myšlenky (v lepším případě kreativní nápady), je prostě těžké. Ale s postupem času a pravidelným opakováním a „trénováním“ to jde čím dál lehčeji.

Moje duše perfekcionalisty by vám tu teď nejraději sepsala podrobný popis, historii, účel, techniky a vše okolo meditací.

ALE shodneme se na tom, že jste tu proto, že tušíte, že meditace může být pro vás příjemná a chcete se dát do toho. Jednotlivé články budou postupně přibývat a vy se tak můžete inspirovat a hledat, která forma meditace bude právě pro vás ta správná.

Pro začátečníky doporučuji určitě začít s VEDENÝMI MEDITACEMI. Při těchto meditacích se uvolníte, posloucháte hlas z nahrávky, který vás provádí a představujete si to, co slyšíte, popřípadě opakujete nahlas či v duchu určité mantry.

Mezitím se podívejte na PŘÍNOSY meditace. 

Pokud byste si o meditacích rádi něco přečetli a měli svůj ucelený návod, doporučuji si koupit knihu MALÁ KNIHA MEDITACÍ (Ilustrovaný průvodce ke krátkým vedeným meditacím pro zklidnění mysli, těla i duše), kde jsou tipy v jednoduché knížce se spoustou ilustrací, nic komplikovaného – myslím, že pro začátek ideální.