Umět si užít maličkosti

0
421
zobrazení
Užívejme si maličkostí
Autorem fotografie je Unsplash

Poslední dobou to často vypadá, že se všechno musí být dostatečně velké. A že když to není, není to dost dobré. A pokud to není dost dobré, stojí to za prd. Vlastně za to pak stojí všechno. Velké domy, auta, značkové oblečení a dokonce i ty naše lahvičky v koupelně by měly mít tu správnou nálepku, která je důkazem, že náš život (možná) za něco stojí…

Už je to nějakou dobu, co jsem se od této představy odpoutala. Začala jsem  oceňovat jiné věci, i když pravda, ještě se mám co učit.

Je fajn, když se nám povede něco velkého. Ale zákonitě těch velkých věcí může být relativně málo. A navíc, ať jsou sebevětší, po nějaké době si zvykneme a přestaneme je jako velké vnímat. Zevšední. Příjemných maličkostí si ale můžeme užívat pořád. Bez problémů několikrát denně.

Naučit se vnímat a užívat si drobnosti chce asi cvik. Já sama ho teda ještě potřebuju. Už ale vidím spoustu věcí, které bych dřív přešla. Dneska si je ale mnohem víc užiju. Dobrý oběd doma v pohodě nebo procházka, jejíž zlatým hřebem je výhled kolem dokola po okolí, to jsou věci, které jsem dřív nedokázala tak dobře ocenit. Nebo si třeba pustit nějakou příjemnou instrumentální hudbu a plánovat den. Člověk si uvědomí, že se vlastně vůbec nemá tak špatně.

Když nad tím tak přemýšlím, na vině je i v tomto případě aspoň částečně spěch (a taky konzumní způsob života, jak jinak). Spousta drobností se přehlédne a jak jsme zavaleni spoustou povinností, běžíme od jednoho úkolu k druhému. A možná si ani nevšimneme, že je jaro a venku všechno kvete a voní, nebo že je léto a zraje to skvělé sladké ovoce… Nebo si toho všimneme a říkáme si, že si to užijeme zítra. Neužijeme. (to je moje specialita… ty třešně koupím zítra. A ono je pak už po třešních).

Komentovat