Sociální média, velký podporovatel prokrastinace. Braňme se!

0
373
zobrazení
Sociální média, velký podporovatel prokrastinace. Braňme se!
Autorem originální fotografie je jeonghwaryu0

Sociální média nám berou pozornost a čas. Co vy na to?

Spousta sociálních médií se mi vyhnula, ale ono stačí jedno, kde jste pořád přihlášení, a už jste lapeni. Stačí totiž sem tam překliknout do okna s facebookem třeba a už ztrácíme cenný čas. Minuty a desetiminuty denně a možná hodiny týdně. A taky nutnost se pak zase vrátit ke svojí aktivitě a možná se do ní „znovu dostat“.

Když jsem si tohle začala víc uvědomovat, bylo mi jasné, že to musí skončit.

Takže jaká opatření jsem udělala (a nebo se o ně snažím)?

Na počítači mít facebook povětšinou zavřený. Jelikož na facebooku a taky instagramu publikuju více méně pravidelně, tak jsem si pro to vyhradila takové bloky. V diáři mám jasně napsané, co mám splnit. To splním a „neflákám se“ po síti. Jen je potřeba vědět, že občas musím mít předem něco připravené – články publikované, obrázky upravené…

V mobilu je otevírám ve chvilkách, kdy nemůžu nic moc jiného dělat, hlavně když třeba na něco čekám a nemůžu u toho číst žádnou knížku (lépe řečeno žádný ebook).

Snižuju frekvenci otevírání facebooku a instagramu

Stránky a skupiny, které mě zajímají, si radši otevřu přímo, než abych čekala, jestli se od nich něco objeví ve feedu (a ten feed checkovala stokrát denně)

Co dál by se dalo?

Pozrušit sledování nových příspěvků u určitých méně zajímavých a příliš aktivních skupin

Používání různých nástrojů – to hlavně pokud sami spravujete nějakou stránku nebo skupinu, tam takový nástroj využijete např. k informování o sledujích atd.

Nicméně, nejdůležitější je si uvědomit, že není třeba být stále „v obraze“ a že je lepší ten čas strávit účelněji a/nebo příjemněji.

Komentovat