Síla papíru a tužky (aneb o zápisníku)

0
319
zobrazení
Proč si zapisovat myšlenky, sny a plány i pochybnosti?

Asi stokrát jsem se pokoušela založit si zápisník, kam bych psala sny a plány, úspěchy i zkušenosti, ze kterých bych se měla poučit,  i myšlenky, které mi dávají sílu.

Ani jednou se mi nepodařilo s ním vydržet déle než pár týdnů. Po chvíli mi vždycky nešlo psát a hlavně jsem asi vůbec nechápala, k čemu mi to mělo být dobré. Dneska mám nový zápisník a snad i jasno v tom, proč ho chci a jak mi bude sloužit. Jeho první stránku jsem začala popisovat na mé třicáté narozeniny…

SNY. Tři písmenka a tisíce pohledů na to, jak bychom měli ke snům přistupovat. Tradičně bylo na sny nahlíženo spíš jako na něco nežádoucího. Sen bylo něco, na co můžeme leda tak myslet, ale u čeho nemůžeme očekávat, že se splní. Často jsme byli od snění odrazováni. Prý abychom nebyli zklamaní, že se sny nesplní. Ale… když nesníme, nemáme ten správný pohon proto, abychom věci měnili. Nejdřív musíme snít, pak plánovat a pak konat. Když nemáme sen, nemáme ani představu o tom, co chceme a za čím si máme jít.

PLÁNY. Poslední dva roky žiju s diářem a skutečně plánuju v podstatě denně. Nicméně abych se v tom neztratila, potřebuju mít i plány dlouhodobé. Ty se stanoví na základě snů.

U snů i plánů by měl občas člověk pocit, jestli to vůbec má smysl. Vždyť pořád se všechno mění a naše sny a plány, které jsme sepsali před rokem, už možná vůbec nejsou aktuální. Ale ano, smysl to má. Sny i plány se mohou měnit, to je normální. Důležité je mít stále před sebou něco, čeho chceme dosáhnout. Mít to černé na bílém a moct se k tomu vracet. A není vůbec nic špatného na tom, když se naše sny a plány změní. To je součást cesty.

ÚSPĚCHY. Je důležité naučit se uvědomovat si, že se nám spousta věcí povedla. Často si totiž všímáme jen zaškobrtnutí nebo pádu na ústa, ale už nevěnujeme pozornost tomu, že jsme ušli dlouhý kus cesty a že se nám vlastně globálně vzato daří. Moct si přečíst svoje úspěchy znamená načerpat pozitivní energii ve chvíli, kdy potřebujeme povzbudit a podpořit třeba při překonávání překážek.

NEÚSPĚCHY. Neúspěch je důležitou součástí naší cesty a příležitostí k učení. Z úspěchu se musíme poučit. Analýza nepovedených věcí je vlastně skvělým způsobem, jak se ujistit v tom, že budeme věci dělat dobře. Musíme se taky naučit neúspěchy překonávat, i to nám dá sílu, protože budeme vědět, že s neúspěchem se svět nezboří.

POCHYBNOSTI. Pochybnosti má většina z nás. Jak se s nimi vypořádat? Sepišme je na papír. U každé z nich pak najdeme způsoby, jak se s ní vypořádat, jak zmenšit její význam. Když to k pochybnosti připíšeme, budeme mít instantní lék pro horší chvíle, kdy nás pochybnosti budou nahlodávat.

MOTIVACE. Motivace je důležitá a je třeba přijmout fakt, že přijdou chvíle, kdy nám bude sakra chybět. A protože ji nenosíme po kapsách, ani ji nekoupíme v krabičce, potřebujeme mít svůj vlastní zdroj motivace. Ať už to jsou vlastní postřehy nebo citáty jiných, vyplatí se je mít sepsané a kdykoliv k použití.

A proč teda tužka a papír? V dnešním světě je spousta věcí nejistých a chaotických. Často ani nevíme, kde nám hlava stojí, natož abychom věděli, za čím jdeme. Náš mozek si často připomíná ty negativní věci a táhne nás do šedé zóny, kde život je těžký a naše činy nemají smysl. Náš zápisník může být náš pevný bod, ke kterému se můžeme kdykoliv vrátit. I když budeme mít zrovna těžkou chvilku a hlavu plnou černých myšlenek, náš zápisník nás z toho vytáhne a ukáže nám náš krásný barevný svět.

Komentovat