Říká A, slyší B… aneb o komunikaci ve vztahu

0
363
zobrazení
Komunikace ve vztahu
Autorem fotografie je Jan Vašek

Ano, jak všichni dobře víme, partnerské soužití je neustále velmi oblíbeným tématem. Proč? Protože vztahy s druhou polovičkou se řeší už celá staletí a stále ještě nikdo nenašel univerzální návod na to, jak si zajistit dlouhodobě oboustranně spokojený vztah. Proto jsou vztahy (a to nejen partnerské) velmi náročné a komu to ve vztahu opravdu dlouhodobě klape, na sebe může být právem pyšný, protože podle mě je to opravdu velké umění.

Bohužel však často není vše tak, jak by si oba představovali, a vztah je zkrátka jako živý organismus, o který se musí neustále pečovat, neustále na něm pracovat a snažit se o co nejhlubší vzájemný cit a porozumění. Že to ale ani zdaleka nejde samo a automaticky, už asi všichni dobře víme.

Žena říká A, muž slyší B, muž odpovídá C, žena slyší D

Podle mě je častým problémem a zabíječem hezkého soužití nedostatečná či nevhodná komunikace. Zkrátka žena říká A, muž slyší B, muž odpovídá C, žena slyší D … a problém je na světě. Bohužel, často jsme sami zacyklení v nějaké naší představě, očekávání či můžeme být jen prostě předpojatí (a to si to ani nemusíme nutně uvědomovat). Často opakující se situace, kdy s partnerem narážíme na vzájemné nepochopení, bohužel nahrávají tomu, že už na ně dopředu reagujeme podrážděně, proto i mnohdy předpojatě. A zase, je to jen o tom, že jsme nesprávně komunikovali.

Radí se tedy, že nemá moc smysl svalovat vinu na toho druhého či ho obviňovat ze všech nezdarů. Je dobré si umět říci upřímně, co v danou situaci cítíme! (např. Bolí mě to!) Jaké máme pocity, jak to chápeme a co je dobré dělat, aby se situace zlepšila. Buďte parťáci i v těžkých chvílích a snažte se společně najít spolu řešení, které bude vyhovovat vám oběma. Plánujte, diskutujte, mluvte otevřeně o svých pocitech (bez výčitek!) a porozumíte si tak daleko více! Promluvte si o tom bez zbytečných emocí, snažte se o vzájemné pochopení a podporu a uvidíte, že situace půjde vyřešit daleko lépe. Držím vám pěsti!

Komentovat