Proč už tolik nečtu motivační knihy?

0
325
zobrazení
Proč už tolik nečtu motivační knihy a nesleduju motivační videa?

Může to znít otřepaně, ale motivační literaturu, videa, podcasty já opravdu ráda. Jednoho (teď už můžu říct dávného) dne mi ale došlo, že mi i přesto už trošku lezou krkem. Motivační řeči byly všude kolem mě a já zjistila, že byť je mám taky ráda, nikam mě nakonec nedovedou.

Proč vs. jak

Asi se shodneme na tom, že motivace je důležitá. Pokud chceme něco úspěšně dokončit, musíme vědět, proč to děláme, mít k tomu správnou motivaci. Právě o najití motivace pojednává většina literatury a ostatních děl zaměřených na úspěch, dosahování cílů a spokojený život obecně. Mě osobně už ale nebaví to, že obvykle se tváří, že stačí být správně motivovaný a všechno pak půjde samo. Že motivace je klíčem ke všemu.

Došlo mi, že to “proč” mě rozhodně nespasí. Že můžu něco chtít sebevíc, ale samo se to neudělá. Od “proč” jsem se začala přesunovat k “jak”. Protože právě “jak” nás dokáže dovést k cíli.

Bude to tak tři roky, co se snažím inspirovat právě v tématu “jak”. Zajímá mě, jak přesně ostatní dosáhli svých cílů. Jak se naučili sebedisciplíně, jak organizují svůj čas a ano, i jak se motivují ve chvílích, kdy se nic nedaří. Zajímá mě akce i nastavení mindsetu. Zaměřuju se na konkrétní postupy, jak dojít, kam potřebuju a chci.

Protože motivace je sice krásná věc, ale i když jste motivovaní sebevíc, tak pokud věci děláte špatně a nebo vůbec nevíte, jak na ně, tak se prostě do cíle špatně dostává.

Té správné motivace bez akce stejně nedosáhneme

Postupem času jsem taky přišla na jednu zajímavou věc, kterou mi ostatně taky pár zkušenějších potvrdilo. Často plné motivace nedosáhneme v začátku, musíme se k ní propracovat. Pokud se do něčeho pouštíme, často naši motivaci stavíme na vodě (a sami to třeba i cítíme). Někdy musíme začít věci prostě dělat. Opravdová motivace pak přijde až s pokrokem, s poznáním a prvními úspěchy.

Kdy se k tématu motivace přeci jen vracím?

Nicméně i když se snažím maximálně orientovat na akci, motivační slova si občas stejně ráda přečtu nebo poslechnu. Čas od času přijde taková černá chvilka, kdy se věci nedaří, na nic není síla a veškeré nadšení je fuč. Pak přijdou i myšlenky třeba na návrat do práce (ano, fakt). V takovém okamžiku hledám nějaké fajn video nebo článek, které mě nakopnou. Dají mi chybějící energii a připomenou, proč to všechno dělám a že to zvládnu.

Motivace je důležitá a v začátcích je potřeba nasávat všechno, co nám pomůže ji najít. Jen samotnou motivací ale nic nevyřešíme, z místa se nepohneme. Musíme se prostě pustit do práce.

Komentovat