Proč odvíjíme pocit vlastní sebehodnoty od názoru jiných?

0
525
zobrazení
Proč odvíjíme pocit vlastní sebehodnoty od názoru jiných?

Je to zvláštní, ale většinou je to tak, že se často a do poměrně značné míry necháváme ovlivnit názory druhých lidí. Hodně nám záleží na tom, co si o nás budou druzí myslet či jakým dojmem na ně asi působíme. Snažíme se proto dělat věci tak, abychom v očích těch dalších vypadali dobře, abychom s lidmi kolem vycházeli a aby o nás smýšleli v dobrém. Často nám také záleží na jejich uznání… Přitom se ptám, proč je pro nás uznání ostatních tak důležité? Dokonce je pro nás mnohdy tak podstatné, že od něj odvíjíme pocit vlastní sebehodnoty. Ale proč? Vždyť sami dobře víme, kdo jsme, co a proč děláme a jací jsme. My a jen my víme nejlépe všechny detaily a známe pozadí našich činů a rozhodnutí.

Proč si necháváme do značné míry náš vlastní život ovlivnit někým dalším? Ano, je to přirozený jev, když spolu žijeme v určité společnosti, je pro člověka přirozené chtít náležet k nějaké skupině, být v ní uznáván atd… Na druhou stranu si ale myslím, že je dobré si zkusit ponechat určitý odstup a nenechat se ovlivňovat až přespříliš.

My sami nejlíp dobře víme, jací jsme a byla by velká škoda odvíjet pocit své vlastní hodnoty pouze od názoru jiných. Někdy nám prostě někdo nerozumí, nepochopí nás či nás prostě z nějakého důvodu nemá rád. A jak už to bývá, prostě není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.  Vsaďte tedy na sebe a své vlastní pocity a mějte se rádi i bez nutnosti toho, aby vás ocenil někdo další. Mějte se rádi za to, jací jste a nenechte si nabourat pocit vlastní hodnoty někým jiným. Vy sami nejlépe víte, jak se věci mají. Věřte si a mějte se rádi!

Komentovat