Proč neplánovat až příliš aneb jak nepřeplánovávat

0
407
zobrazení
Proč není dobré věci plánovat až příliš, přeplánovávat je?
Autorem obrázku je restartujse

Pokud chceme něčeho dosáhnout, většinou je nezbytné plánovat. Nicméně i to musí mít své limity. Plánovat nesmíme zas příliš moc, jinak se taky nikam nedostaneme.

Plánovat od rámcového ke konkrétnímu

První plán je nejlepší dělat jako rámcový a do detailů se dostávat postupně. Jednak bychom se z toho na začátku mohli zbláznit, taky je zbytečné hned řešit všechno a spoustu bodů plánu jednoduše ještě ani v začátku vyřešit nedokážeme. V té chvíli totiž spoustu věcí ještě prostě nevíme, nemůžeme.

Jsou věci, které si nenaplánujete

Náš plán musí být flexibilní, musíme počítat s tím, že nejspíš některé části budeme muset nebo chtít upravovat. Ani z tohoto důvodu se nevyplatí plánovat až příliš a hlavně se k tomu úplně upnout. Potřebujeme jistou volnost.

Nečekejte, až budete mít dokonalý plán. Ta chvíle nepřijde.

Další ohromnou a často zásadní chybou je čekání na ten správný nejsprávnější okamžik – na chvíli, kdy bude náš plán dokonalý a my budeme moct konečně začít. Jak možná tušíte, ta chvíli nikdy nepřijde. Je potřeba ale s tímhle faktem počítat a zařídit se podle toho. Neodkládat začátek donekonečna a neztrácet čas čekáním na něco, co se prostě nedostaví. Nesnažme se proto plánovat až příliš, spíš se pusťme do akce, zbytek doplánujeme později. Ono to má i další výhodu – na začátku plánování často vaříme tak trošku z vody, při pozdějším plánování už ale máme více zkušeností i dat, díky kterým bude náš plán o mnoho lepší.

Takže shrnuto v jedné větě. Nesnažme se všechno naplánovat hned a hlavně neodkládejme první akcí na chvíli, kdy bude náš plán dokonalý – začněme nejlépe hned teď a plán laďme postupně.

Komentovat