Proč jsou výmluvy tak populární?

0
406
zobrazení
Proč jsou výmluvy tak populární?
Autorem je restartujse/Pavla R.

Protože slibem nezarmoutíš, výmluvou se z toho jednoduše vymluvíš…

Asi každý z nás měl již s výmluvami tu čest. Ano, děláme to asi všichni, že se občas na něco vymluvíme. Ale pozor! Teď tím nemám namysli ani tak, že se před ostatními vymlouváme, ale myslím tím především, že sami před sebou hledáme omluvu/výmluvu pro naše činy nebo rozhodnutí.

A ano, je to celkem přirozené. Málokdo si umí přiznat, že si za něco může sám, a je mnohem pohodlnější to něčím odůvodnit, na něco/někoho to prostě hodit a my jsme z kola venku, nedotčení a někdy, když se nám povede se opravdu dobře vymluvit, jsme dokonce i obětí (nikoli viníkem)!

Proto se často vymlouváme, hledáme důvody různých nezdarů všude kolem a málokdy u sebe.

Já osobně mám zkušenosti s výmluvami sama před sebou docela bohaté. Uvedu pár příkladů:

  1. Když jsem se musela něco učit a nechtělo se mi:

„Nemá smysl se to učit dřív, když to pak stejně zapomenu. Naučím se to pak všechno zaráz, na poslední chvíli a budu to mít všechno pěkně čerstvě v hlavě.“

nebo

„Nemám hlavu na matematiku.“

  1. Když jsem „chtěla“ začít hubnout:

„Začnu od zítra.“ (Mimochodem dietu tzv. Od zítra držím již několik let, prozatím (kupodivu) stále neúspěšně. :))

  1. A teď přichází královna všech výmluv: „Nemám čas“

Ano, tady se nedá jednoznačně říci, že to vždy musí být výmluva. Někdy opravdu prostě nemáme času nazbyt a holt se s tím nic nenadělá. Zvlášť, když máte doma malé dítě, tak to platí dvojnásob.

Ale! Ruku na srdce, opravdu je to pokaždé jen o tom, že čas opravdu nemáme? Mnohdy ne… nikdy nezapomenu na větu, kterou mi jednou řekla kamarádka. Měla jsem toho hodně, byla jsem celá ulítaná a rozhozená a stěžovala jsem si kamarádce Šárce, že na nic nemám čas. Ona řekla: “Není pravda, že čas nemáš. Máš ho, ale rozhodla ses ho věnovat něčemu jinému.“ Za tuhle větu bych dala medaili, protože je dokonalá a výstižná. Ano, každý máme času stejně a o tom, jak to trávíme, do velké míry rozhodujeme sami. A to ať už se to týká jakékoli oblasti – práce, koníčků… vždy svým způsobem na výběr máme. A na tom něco je. Mějte to, prosím, na paměti!

Váš život je ve vašich rukách a je jen a JEN na vás, jak ho budete žít!

Komentovat