Proč je důležité mít zájmy a koníčky?

0
460
zobrazení
Proč je důležité mít záliby a koníčky?
Autorkou originální fotografie je nataliaaggiato

Dnešní uspěchaná doba zálibám moc nepřeje. Spousta lidí už vlastně ani neví, co to je mít koníček. Nemá čas na to věnovat se něčemu jinému než povinnostem. A to je špatně. Z mnoha důvodů. Já sama jsem pro sebe našla tyhle čtyři důvody, které mi přijdou jako dostatečně pádné, proč se nějakému koníčku věnovat.

Trocha radosti v životě

Ať už máme sebevíc práce a povinností, musíme myslet taky na sebe – abychom měli pocit, že jsme aspoň trochu šťastní. A jedním z předpokladů pro pocit štěstí je prožívat radost. Tedy určitý pocit radosti, spokojenosti. A tím nemyslím třeba radost z dětí nebo pocit štěstí v perfektním vztahu. Mám na mysli tu vlastní radost, která nemá nic společného s kýmkoliv jiným. Dělat něco příjemného, co nás baví, těší, uspokojuje. Mít ty příjemné chvilky, které patří jen nám a které kompenzují všechnu tu práci, které máme možná až nad hlavu.

Pocit, že něco přináší výsledky

Dneska spousta lidí věnuje veškerý čas povinnostem, vlastně jen přežívají. Vydělat peníze, obstarat domácnost, pořád dokola, aniž by byla naděje, že se z toho kola dostaneme ven. To je docela depresivní situace, speciálně, pokud nevidíme žádný posun dopředu. Koníček nám toto může vykompenzovat. Máme totiž možnost se v něčem zlepšovat, vidět pokrok a mít z něj radost. A díky tomu nemít pocit, že stojíme na místě a celý život budeme.

Nové perspektivy

Poslední roky ukázaly, že spousta koníčků nám může otevřít nové možnosti. Mnoham lidem koníček přinesl něco, díky čemu mohli změnit práci nebo dát výpověď a z koníčka udělat obživu. Díky koníčkům se toho člověk může hodně naučit, rozšířit si obzory, poznat nové lidi. Nestojí na místě, ale jde dopředu.

Relax

Koníček, ať už je jakýkoliv, nás vytrhne z každodenních problémů a přinutí nás myslet na něco jiného. Pro náš mozek je to tedy forma relaxace. A ta je sakra potřeba.

Komentovat