Práce při mateřské… pár věcí, které vzít v úvahu

0
409
zobrazení
Práce při mateřské dovolené - pár věcí, které zvážit
Autorkou fotografie je Karolina Grabowska

Spousta maminek přemýšlí, jak si při mateřské či rodičovské dovolené přivydělat. Ano, maminky jsou prostě postaveny před nelehký úkol, a tím je postarat se mnohdy o chod prakticky všeho. Je od nich mnohdy až příliš automaticky očekáváno, že se postarají o děti, o domácnost, o další organizační věci a do toho ještě mnohé z maminek přemýšlí, jak si zajistit možný přivýdělek, například prací z domova či nějakou brigádou či prací na částečný a někdy i na plný úvazek.

Z vlastní zkušenosti vím, že to vůbec není jednoduché. Dobrá práce, která by se nějak dala skloubit s rodinnými povinnostmi, se hledá opravdu těžko. Obzvlášť náročné je to pak, když děti či rodič onemocní a musí se vše nějak efektivně řešit. Je dobré si dopředu říct, jak by se taková situace dala reálně řešit, jestli budete moci s dítětem zůstat v případě nutnosti doma anebo jestli vám například někdo pomůže s hlídáním. Je dobré být na tuto náročnější variantu připravený již dopředu. Zvlášť zimy bývají dosti náročným obdobím, kdy je často někdo nemocný.

Pokud budete zaměstnancem, je dobré předem se zaměstnavatelem vyjednat, jak situaci budete v případě nemoci vás či dětí řešit.

Chce to tedy nejdříve důkladně promyslet, jestli se do práce opravdu vrhnout a zda vše zvládnout je v našich reálných možnostech. (Bohužel né vždy máme na výběr a finanční situace nás prostě nutí začít opět pracovat.)

Je to opravdu dost náročné rozhodování, na jednu stranu chceme přilepšit naší rodinné finanční situaci, na straně druhé si ještě chceme co nejvíce užít našich dítek a co nejdéle se radovat z tohoto kouzelného předškolního období. Je pravdou, že jakmile se do nějaké práce pustíme, času na naše blízké bude méně a i na to je třeba se předem trošku připravit.

Ideální je najít optimum, kdy budeme mít i přes pracovní povinnosti stále ještě i dostatek času na naše milované.

Myslím si, že pokud to situace jen trošku dovolí, je bezva začínat s prací postupně. Na začátku si vzít méně hodin, po nějaké době strávené prací uvidíte samy, jak se situace vyvíjí. Jestli to šlape hladce a jestli ještě zvládnete pracovat více nebo jestli už to takto je tak tak na hraně zvládnutelnosti.

Maminky, nemáme to jednoduché a někdy toho musíme zvládnout až přespříliš. Každá maminka má za to můj obdiv a všem vám držím pěsti! Držte se! Odměna za všechnu naši starost a péči v podobě dětské lásky a úsměvu za to ale stojí! 🙂

Pokud zvažujete, zda se raději zaměstnat nebo zkusit začít podnikat, doporučuji vám přečíst si tento článek u nás na najobujse. Dozvíte se v něm spoustu užitečných pro a proti, které je určitě dobré zvážit.

Komentovat