Pomodoro Technique

0
437
zobrazení
Technika pomodoro, metoda jak organizovat čas a plnit úkol
Autorem fotografie je Erato

Tipů, jak organizovat a pracovat s časem, není nikdy dost. Proto bychom měli bezpodmínečně znát tzv. Pomodoro Technique. Jedná se v podstatě už o klasiku, která nám někdy může být poměrně užitečná.

Pomodoro Technique neboli metodu rajčete proslavil Francesco Cirillo, který ji používal a ladil během svých studií na univerzitě. Dnes má na ní založenou celou řadu produktů. Jméno tato time-managementová metoda dostala po kuchyňské minutce, která Francescovi měřila čas. Měla tvar rajčete.

Tato technika spočívá ve vytvoření stejně dlouhých časových bloků, během nichž se intenzivně věnujeme naší aktivitě, proložených krátkými pauzami. V praxi to často vypadá tak, že pracovní dobu rozdělíme na bloky o délce 25 minut s pětiminutovými přestávkami mezi sebou. Po čtyřech blocích, tedy dvou hodinách, následuje o něco delší přestávka.

Při používání techniky pomodoro je důležité před začátkem vytvořit plán a jednotlivé bloky pak už přímo věnovat práci. Je snahou omezit rušivé vlivy, pokud k vyrušení přeci jen dojde, věc se zapíše na papír a pozornost je jí věnována až později.

Typické je používání časovače, který nám pohlídá stanovený časový interval. Často se taky připraví rozpis jednotlivých bloků a každý se po splnění ihned odškrtne. A nejlépe pěkně postaru – za pomocí papíru a tužky (oficiálně  by dokonce nepoužívání technických vymožeností mělo být podporováno).

Základní principy této metody se vlastně objevují v mnoha jiných technikách. V základu je to i velmi podobné klasické školní výuce, pouze bloky byly zkráceny. Spoustě lidí vyhovují právě kratší úseky, díky čemuž udrží pozornost po celou dobu a zvýší tak efektivitu.

Komentovat