Odkládáním povinností si škodíme – chcete rychlou radu, jak z toho ven?

0
1950
zobrazení
Proč odkládání plnění povinností škodí a jak se s tím vypořádat?
Autorem je restartujse/Pavla R.

Známe to asi všichni, máme před sebou nějaké povinnosti, nějaký úkol, který víme, že nás nemine… víme, že čím dříve ho uděláme, tím lépe… nicméně ho však stále dál odkládáme.

A tu pomyslnou kouli povinností, která nás někde v naší mysli stále tíží, si stále valíme před sebou. Tím se ale udržujeme v určitém konstantním napětí a stresu, což nám vyloženě škodí.

Paradox je, že dobře víme, že nás to stejně nemine. Jenže do úkolu se nám prostě nechce, a to z nejrůznějších důvodů. Nemáme čas nebo náladu… a tak ho stále dál odkládáme a mnohdy až do chvíle, kdy už nám tzv. teče do bot a času už nemáme nazbyt a povinnost tak plníme na poslední chvíli.

Tím pádem jsme si ale dost ublížili… Čím?

Právě tím, že jsme si do našeho už většinou tak ustaraného života vpustili mnohem více stresu, než bylo nutné. Každý den prokrastinace (neboli odkládání) nám působí další a další stres a nakonec, když už se na úkol vrhneme na poslední chvíli, náš stres hodně vzroste. A řekněte sami, není to zbytečné?

Vezměme v potaz ideální případ, že se do úkolu (nebo alespoň do jeho části) pustíme prakticky hned, jak to jde. Odbudeme si to v co nejkratší době a stres a starosti tak minimalizujeme, co to jde. Pak nám zbyde víc času na ty příjemnější věci a nemusíme stále myslet na to, co nás ještě čeká.

Doporučení, jak se bránit:

Pokud vás čeká větší či menší úkol, vrhněte se na něj ihned, jakmile to bude možné, neodkládejte to!! Pokud je to časově náročnější projekt, rozvrhněte si jej na menší, jednodušší úkoly a podčásti, které pak zvládnete plnit i v kratším čase a vy budete vědět, že se tak postupně budete stále více přibližovat pomyslnému cíli.

Výborně při tomto funguje zapisování úkolů a odškrtávání již splněného, o tom se více dozvíte v tomto článku o to-do listech. A taky v tomto.

Už jen to, že víte, že jste začali a postupně se snažíte k cíli dojít tou nejsnadnější možnou cestou, vám dost psychicky uleví a vy se budete cítit dobře. Nehledě na to, že když na úkolu budete pracovat postupně, bude jistě i řešení lépe propracované, než kdybyste jej dělali na poslední chvíli. Moje rada zní, mějte se rádi a dopřejte si co nejvíce pohody a co nejméně stresu. Myslete na sebe a věci zbytečně neodkládejte! 🙂

Komentovat