Nudné rutiny, proč je CHCEME ve svém životě?

0
285
zobrazení
Proč je dobré mít rutiny?

Není to tak dávno, co se slovo rutina považovalo za něco, čemu bychom se měli vyhýbat jak čert kříži. Rutina je nudná, je výsledkem totální ztráty kreativity a je pomalu cestou do hrobu. A vůbec není cool. Tak tak nějak si vybavuju komentáře na účet rutiny. Jenže… doba se mění a občas si člověk musí trošku namlít, aby pochopil, o čem ten život je. Dneska říkám jednoznačně: rutinu, prosím!

R-U-T-I-N-A

Rutina znamená, že pořád děláme něco plus mínus podle jedné šablony, často na to dochází pravidelně, někdy to dokonce děláme naprosto automaticky. Typicky rutinou může být soubor ranních nebo večerních činností nebo způsob vyřizování určitých úkolů.

Rutina je pořád to samé.

Rutinu potřebuju

To, že nějakou rutinu potřebuju, mi začalo lehce docházet už kdysi. Letní prázdniny jsem jako každé dítě milovala, ale ke konci léta už mě moc nebavilo, že je to všechno takové chaotické, bez pořádného programu. Těšila jsem se tak do školy, až zas bude mít všechno svůj řád a smysl.

Výrazně mi došlo, že potřebuju rutinu, v dobách, kdy jsem v létě začala jezdit na brigády. Chyběla mi tam ta domácí “nuda” – pocit, že vím, co bude zítra, a že zítra udělám něco smysluplného. Od vždycky jsem byla plánovací typ, takže léto pak dopadalo tak, že jsem si plánovala rutinu na “po létě”.

Největší zlom přišel v době, kdy jsem odešla z práce a začala fungovat na sebe. Po šesti letech v zaměstnání, kdy jsem celé dny trávila v kanceláři a večery a víkendy převážně prací na blogách, jsem najednou měla 24 hodin denně “volno”. Docela brzo jsem zjistila, že to rozhodně nesvědčí mojí produktivitě. Spousta takových těch řečí o freelancingu se ukázalo jako z jiného světa. Přistupovat ke všemu kreativně, pracovat na tom, co mě zrovna těší… to byly dokonalé ukázky toho, jak absolutně nemůžu fungovat. Zjistila jsem, že opravdu potřebuju rutinu. Proč?

Rutina šetří energii

Jsem kreativní člověk a moc ráda tvořím. Už jsem ale zjistila, že představa, že budu moct (a chtít) ke všemu přistupovat kreativně, je naivní. Kreativita vyžaduje hodně energie, která, jak už jsem taky zjistila, je vyčerpatelná. Mozek má svoje limity a je potřeba to akceptovat. Radši tak svoji energii vložím do tvorby něčeho speciálního a nebudu jí plýtvat na věci, které za to nestojí.

Rutina šetří čas

Rutina nám ušetří spoustu času. Nemusíme totiž díky ní vymýšlet stále znovu kolo. Díky rutině můžeme věci začít hned dělat. Třeba ráno to oceníme aspoň dvojnásob. Komu by se chtělo pořád přemýšlet nad tím, co udělám jako první, druhé, třetí a na co určitě nezapomenout, než vyjdeme ze dveří?

Rutina jednoduše znamená potřebu dělat menší množství rozhodnutí a nekrade nám tak cenný čas (a energii).

Rutina zaručuje efektivitu

Rutina znamená, že věci děláme opakovaně. Postupem času si to vybrušujeme a vše nám jde lépe od ruky a dosahujeme lepších výsledků. Pokud ovšem rutinu chytneme za správný konec. Stavět na rutinách rozhodně neznamená, že nad činnostmi nepřemýšlíme a nehledáme lepší způsoby, jak je vykonávat. Naopak, u rutiny využíváme zkušeností a pilujeme ji k dokonalosti.

Rutina nás uvádí do pohybu

Rutina je často tím, co nás dostane do pohybu. Díky ní totiž víme, do čeho se jak pustit, a neoddalujeme akci jen proto, že prostě „nevíme“. S rutinou prostě skočíme do našich dobře známých vod.

Rutinu je taky fajn dát si jako takový startovač na začátek dne nebo konkrétní aktivity. Umožní nám snadno se pustit do akce, rozjet se a pak plynule přejít na nerutinní záležitosti.

Hurá do rutin

Teď, když mi význam rutiny ještě více docvaknul, se z ní budu snažit víc vytěžit. Vím, že to nebude jednoduché, ale za to to stojí! 🙂

Komentovat