Někdy nás nesoudí ostatní, soudíme se sami

0
400
zobrazení
Když soudíme sami sebe
Autorem fotografie je Unsplash

Už jste asi někdy (a možná hodněkrát) slyšeli, že v mnoha ohledech jsme naším největším nepřítelem my sami. A někdy taky soudcem. To když jsme na sebe moc přísní, všímáme si různých nepodstatných maličkostí. Ano, někdy odsuzujeme sami sebe.

Někdy si můžeme myslet, že i ostatní nás vidí stejnýma očima. Nebo budou vidět. Že si pomyslí to a nebo tamto. Předpokládáme, že si o nás nebo našich činech vytvoří negativní názor. Že nás odsoudí. Většinou je to ale jenom naše vlastní představa, protože těm ostatním je to ve skutečnosti „šumák“. Nevšímají si těch detailů, které jsou podle nás tak důležité, vlastně vidí často jen to, co se jich samotných dotýká.

Kritika, pokud je konstruktivní, nás posouvá dopředu, učíme se z ní. Ale taky bychom ji měli nechávat za sebou, jakmile splnila svůj úkol, ne ji vláčet životem.

Jako někdy platí, že svoje limity někdy mylně určujeme my sami a sami si tím škodíme, stejně to platí se souzením. Někdy se možná soudíme zbytečně přísně a nespravedlivě.

Pokud se snažíme dělat věci dobře a pokud jsme spravedliví k ostatním, měli bychom být dobří a spravedlivý v prvé řadě taky k sobě.

Komentovat