Největší lež na světě, podle Alchymisty

0
507
zobrazení
Citát z Alchymisty od Paula Coelha - největší lež na světě
Autorem je restartujse/Pavla R.

Po dlouhé době jsem vzala do ruky Alchymistu od Coelha. Je ten správný okamžik dobře se naladit a poinspirovat a přesně k tomu tahle klasika slouží. Navíc, už dlouho jsem ho nečetla a vím, že zase objevím spoustu drobností, které mi předtím unikly.

„What´s the world´s greatest lie?“… „It´s this: that at a certain point in our lives, we lose control of what´s happening to us, and our lives become controlled by fate. That´s the world´s greatest lie.“

znamenající zhruba…

Jaká je největší lež na světě? Tato: v určitém momentě v našem životě ztrácíme kontrolu nad tím, co se nám děje, a náš život začne být pod kontrolou osudu.

V tuto chvíli mě napadá asi tisíc věcí, které s touto větou souvisí. A je pravda, že přesně takový pocit jsem poslední dobou měla – pocit, že nemám svůj život pod kontrolou, že ho až příliš ovlivňují okolnosti nebo jiní lidé. A to je špatně.

Když jsme malí, jsme relativně volní. I když nám jsou dávány mantinely zvenčí, uvnitř jsme svobodní. Máme sny a přání, které vycházejí přímo z našeho nitra. Děláme, co nás těší, a jednáme v našem zájmu. Když vyrosteme, necháváme se často napasovat do formy, kterou pro nás připravila společnost. Naše sny i plány odvíjíme od vnějších okolností. Náš život už zdaleka nekontrolujeme jenom my, stále více ho kontroluje a řídí vnější svět. Je ale skutečně nutné? Není to spíš o naší volbě?

Komentovat