Mýtus o multitaskingu

0
164
zobrazení
Skutečně existuje multitasking a funguje?

Mohlo by se zdát, že multitasking – tedy dělání několika činností současně – může být super řešení naší produktivity. Co myslíte?

S tímhle pojmem jsem se poprvé setkala v souvislosti s počítači, to už je pěkně dávno. Pak to bylo občas ve spojitosti s produktivitou. Zdálo se, že se jedná o ideální způsob, jak za stejný čas udělat víc věcí. Jak produktivitu vystřelit do oblak a zařídit si tak dvoudenní pracovní týden.

V mé bývalé práci jsme měli specialistku na multitasking. Brala ho za jednu ze svých nejsilnějších stránek, byla na to patřičně hrdá. Nějakou náhodou si ale nikdy nic nepamatovala a prakticky ve všem byly chyby. Byla to naše šéfová a stálo to za víte co.

Provozování multitaskingu nefunguje, ve většině případů. Mozek to nedokáže, samozřejmě až na výjimky. V jeden okamžik se dovede plně soustředit jen na jednu věc. Víc jsem o tom začala přemýšlet v období, kdy jsem pracovala na svém prvním ebooku. Jeho obsah byl rozložený do asi 45 stran, byl graficky upravený, doplněný obrázky, plný čísel a postupů. Trvalo mi strašnou dobu, než jsem ho zkontrolovala skrz naskrz. Jestli je správně odřádkováno, nechybí nebo nepřebývá tečka, nejsou na koncích řádků jednopísmenná slova a tak. Do toho gramatika, věcná správnost, srozumitelnost textu. Člověk by řek, pětkrát to pročtu a bude. Jenže chyba lávky. Nakonec jsem dopadla tak, že jsem kontrolovala vždycky jen jednu věc, a to dokonce mnohokrát. Jinak to prostě nešlo.

Taky si všímám, že čím jsem starší, tím je pro mě těžší soustředit se na víc věcí najednou. Dřív to buď šlo líp, nebo mi to nějak nedocházelo. Pokud chci dělat víc věcí najednou, ve skutečnosti dělám spíš víc věcí vedle sebe. Mezi činnostmi totiž ve skutečnosti přepínáme (a někdy to jde dost špatně). Což může produktivitu naopak snižovat, protože často se mozek musí zase přizpůsobovat, dostávat do dané činnosti.

Multitaskingu se poslední dobou věnují i různé výzkumy. Ty potvrzují, že skutečně mozek se dokáže plně věnovat pouze jednomu úkolu v daný okamžik. Pokud se snažíme dělat víc věcí najednou, přepínat mezi nimi, dochází k chybám, pomalejšímu plnění úkolů a k větší únavě. Výzkumy bourají mýtus o multitaskingu.

Výjimkou jsou situace, kdy děláme jednu činnost, kterou máme plně zautomatizovanou nebo je natolik primitivní, že se mozek může koncentrovat na činnost další.

Zajímavá je i možnost naučit se dělat současně několik konkrétních věcí. Je to ale už o tréninku a možná i o člověku.

Dostávám se tedy k tomu, že ten slavný multitasking se dá využít jen velmi omezeně, i když určitě se budu snažit najít pro něj příležitosti. Naopak daleko větší pozornost si zaslouží schopnost koncentrace. Umět se soustředit plně na jednu věc, tím pádem ji udělat rychleji, kvalitněji a bez chyb, to je cesta ke zvýšení produktivity.

Komentovat