Moje čtecí „rutina“ aneb jak si knihu užívat každý den

0
427
zobrazení
Jak si najít čas na čtení? Jak si to zorganizovat, aby byl na knihu aspoň trošku čas?
Autorem je restartujse/Pavla R. Pár kusů z mého nočního stolku :)

Dneska je na všechno času málo a primárně se snažíme odpravit věci životně důležité… Takže knihy většinou na prvních příčkách našich žebříčků priorit nejsou, protože čtením se nenajíme :). Já jsem se knih ale rozhodně nechtěla vzdát, protože knihy jsou zásadním nástrojem našeho růstu, neskutečným způsobem nás posunují dopředu a v neposlední řadě nám umožní užít si chvilku pohody, odreagovat se a vychutnat si ten pocit, že děláme něco pro sebe.
Jinak na téma „proč číst“ u nás najdete článek tady.

Kde vzít na čtení čas?

Času je málo a knih, které bychom chtěli nebo měli přečíst, moc. Občas vidím někoho, jak drží knihu v ruce a čte, zatímco (pěšky) sviští do práce. To není cesta, kterou bych zrovna já chtěla jít. Já sama třeba jezdím do práce metrem, takže tam mám na knihy čas. A pak jsem objevila, že můžu číst i jiných momentech. A nakonec je tu ještě jedna ohromná věc, která vlastně vezme výmluvu, proč nečíst, naprosto každému. Tou věcí je audio kniha či audio/video nahrávky.

Audio knihy… znamenají konec výmluv, že na knihy není čas

Jsou ohromným vynálezem, který nám umožní „číst“ ve spoustě situací, kdy vzít knihu do ruky by bylo nemyslitelné.

Kniha ideálně ráno, v poledne i večer

Během let jsem si zvykla na to sáhnout na knihu třikrát denně. Pro každou dobu mám navíc knihu jinou.

Ráno cestou do práce často poslouchám audio knihy a nebo podcasty či videa uložená z youtube. Po ruce mám i Kindle, ale většinou chci nechat ještě odpočívat oči. Takhle po ránu většinou poslouchám cokoliv zaměřeného na motivaci, růst, business… Výborně se mi osvědčily záznamy z TEDu nebo moje oblíbené kanály na youtube.

A o víkendu si vlastně totéž pustím k tomu, co dělám. Ke snídani, k uklízení, k čemukoliv.

O poledních přes týden spojuju oběd se čtením něčeho pěkného. Vždycky je to beletrie a zásadně ve španělštině. To aby to mělo dvojí efekt – vypisuju si totiž slovíčka nebo fráze vedle do sešitu. Díky tomu pořád aspoň trošku pracuju na slovní zásobě. A vždycky je to čtení z Kindlu.

Večer se snažím číst něco motivačního nebo příjemného, vždycky mám takovou užitečnou knihu na nočním stolku. A vždycky si přečtu aspoň jednu stránku, i když mi už padají oči. Někdy tomu ale předchází zalistování odbornější knihou. V tuhle chvíli mám možnost sáhnout po skutečně poučných knihách, které jsou buď moc těžké na nošení s sebou a nebo je na jejich louskání potřeba klid. Nebo třeba jen sbírám inspiraci na příští článek nebo další tvoření.

Bez audio nahrávek by to nešlo

Času mám málo a celý den trávím před monitorem. Proto hodně využívám audio nahrávky. Ať už se jedná o přímo audio knihy nebo o podcasty a youtube videa, vždy se snažím mít nějakou tu zásobu. A není vůbec problém si ji připravit. Dneska je takové množství materiálu, že je to skutečně radost.

Knihami k angličtině

Čtení knih a poslouchání nahrávek je geniální cestou, jak přirozeně a bezbolestně angličtinu (nebo jiný jazyk) udržet a zlepšit. Vlastně osobně si myslím, že pokud člověk jazyk nepoužívá často v praxi, čtení knih a poslouchání nahrávek je jednou z mála cest, jak své znalosti minimálně udržovat, abychom pracně nabyté vědomosti neztratili.

 

A co vy, čtete, nečtete, posloucháte, neposloucháte? Pokud ani neposloucháte, je nejvyšší čas odhodit výmluvy a něco pěkného si najít! 🙂

Komentovat