Minimalismus – co to je a proč je tak zajímavý?

0
701
zobrazení
Co je minimalismus a jaké jsou jeho přínosy?
Autorem pozadí je Pexels

Slovo minimalismus známe všichni. Původně se ale pojilo hlavně s uměleckými obory, třeba s architekturou. Poslední roky ale dostává slovo minimalismus nový význam a získává si pořádnou oblibu. Co dneska slovo minimalismus znamená a proč může být přínosný nám všem?

O čem minimalismus je?

Minimalismus znamená… Zbavit se zbytečných věcí, které jen zabírají místo. Nepodléhat nakupovacím horečkám. A kupovat skutečně jen to, co dobře upotřebíme. Nebo taky neztrácet 15 minut rozhodováním, co si vezmu na sebe nebo jak se nalíčím. Netrávit víkendy oprašováním dekoračních předmětů. A tak dále.

Co dalšího minimalismus znamená?

Určitě to budou… Ušetřené peníze. A ušetřený čas! To by člověk neřekl, kolik času zabere probírání se věcmi, udržování pořádku v nich nebo rozmýšlení, kterou si vezmeme/použijeme dneska. A taky je neuvěřitelné, kolik času se dá strávit nákupy. Minimalismem omezujeme konzumní chování. Minimalismus taky znamená více místa. A navíc ohromnou úlevu naší hlavě. Ta rozhodnutí nás neobírají jen o čas, ale taky o naši energii. Tu plýtváme na rozhodování o věcech, které reálně nemají významnější pozitivní dopad na náš život.

Nejde o definici, jde o výsledky

Určitě bychom našli spousty definic minimalismu. Ale o nich to není. Minimalismus je ryze praktická záležitost. Minimalismus nám má zjednodušit život, zpříjemnit ho a do jisté míry napravit pozměněné žebříčky hodnot a priorit. Za mě minimalismus rozhodně znamená i velkou úlevu. Umožňuje totiž žít kvalitněji, svobodněji a nejspíš i levněji. U minimalismu jde tedy skutečně o ten výsledek, který pocítíme. Aneb o důkaz místo slibů. Tím důkazem bude každý náš den.

Méně je více

Toto u minimalismu platí a může platit minimálně dvojnásob. Minimalismus se prolíná s dalšími přístupy, jako je třeba tzv. capsule wardrobe čili kapsulový šatník. Ten je postaven na tom, že máme omezený počet kousků oblečení, přičemž důraz je kladen na vzájemnou kombinovatelnost. Jedním z rozšířených principů kapsle je i to, že každý každičký kousek našeho šatníku milujeme. To znamená, že skutečně máme mnohem méně oblečení, ale jsme naprosto spokojeni a nemáme pocit, že „nemáme co na sebe“. Méně tedy skutečně znamená více. A tento princip je aplikovatelný na minimalismus jako takový. Pořizujeme si takové věci, které nám prokážou maximální službu a budeme s nimi spokojení.

Najděte si ten svůj minimalismus

Já osobně jsem k něčemu, co by se dalo označit za minimalismus, začala tíhnout sama od sebe. Začala jsem zjišťovat, že jsem zbytečně nakoupila hromadu věcí, které  mi jen doma leží. V nich jsem utopila spoustu peněz. A když už doma ty věci člověk má, tak je hned tak nevyhodí. Taky mě ale začalo hodně štvát, že se pořád kupují ty samé věci, protože se rychle rozbijí. A nebo že je potřeba mít několik  podobných věci, protože jedna nestačí, není dostatečně univerzální. Spíš než minimalismus jsem v první řadě řešila konzumní postoje. A taky mi začalo přicházet absurdní, jak moc má člověk dojem, že prostě čím víc věcí, tím lépe. Že když je období slev, tak že prostě musím vyrazit a něco ulovit.

Rozhodně v mém objevování minimalismu sehrál roli i přechod na přírodní kosmetiku a její vyrábění. Postupem času jsem zjistila, že opravdu stačí hodně málo a že skříňka plná produktů z reklam a katalogů neměla na můj život žádný pozitivní vliv. Naopak, skříňka plná, peněženka prázdná a protože ty produkty mi život nezměnily, tak po nějaké době stejně skončily v koši.

Moje objevování minimalismu bylo postupné a bude ještě nějakou dobu trvat. Vím ale, že mi hodně dal a přeci jen i něco vzal – vzal mi spoustu starostí :).

Komentovat