Kde mi minimalismus dělá problémy… samozřejmě u knih!

0
428
zobrazení
Láska ke knihám a minimalismus

Postupem času se snažím aplikovat čím dál tím víc principů minimalismu. Musím ale přiznat, že v několika málo oblastech mi to dělá problémy. A jednou z těch oblastí jsou knihy. Proč? A má to řešení?

Prostě… miluju knihy!

Jako malá jsem měla ráda encyklopedie, později se k tomu přidala láska ke knihám obecně. Dlouho jsem to řešila pravidelnými návštěvami knihovny. Nákupy přes internet ještě moc nefrčely, peněz nazbyt nebylo a do naší veliké liberecké knihovny jsem prostě chodila ráda. Jenže pak jsem se přestěhovala, knihovna se mi nelíbila a začaly mě zajímat i jiné typy knih – knihy v angličtině nebo knihy hodně odborné. Navíc nákup online začal být mnohem víc v kurzu a „výprava“ do eshopu zaměřeného na knihy, to bylo jako nakouknout do ráje. A já je začala chtít. A nejlíp všechny!

Od knihy ke čtečce…

Taky jsem přišla na pořizování knih z druhé ruky. Často to byly skoro nové knížky s cenou několik málo liber. Takže skoro zadarmo! Jenže asi si dokážete představit, jak vypadá košík, který začnete plnit knihami za “jenom pár liber”. Sečetly se libry, nasčítaly se kila a bylo jasno… Šla jsem zjišťovat, jak je to s tou čtečkou knih. Zvolila jsem Kindle, tenkrát se ještě musel objednávat z Ameriky. A tak jsem nedočkavě vyhlížela pošťáka…

Čtečku miluju, ale…

Už je to šest a půl roku, co je Kindle se mnou. Pořád ten stejný, jen obsah se nafukuje. Probouzím se s ním, usínám s ním. “Mluví” několika jazyky a umožňuje mi cestovat časem i kontinenty. Čerpám z něj vědomosti i inspiraci. Ale není to papír. Stále častěji si uvědomuju, že papír je skutečně nenahraditelný. Papírová kniha se mi lépe čte (a to nejde o únavu očí, protože Kindle technologie oči neunavuje). Papírová kniha mě více motivuje, protože přesně vidím, jak postupuju dál. Říká mi: “Pojď, ještě pár stránek, dočti tu kapitolu.” Ráda se na ni dívám, s chutí ji prolistovávám.

A dost!

Musela jsem si stanovit hranice, jinak bych s knihami skutečně zavalila. Pečlivě tedy rozmýšlím, jakou knihu si fyzicky pořídit a kterou si radši jen stáhnout. Kupuju si jen to, co budu opakovaně používat. Různé příručky nebo knihy, které mají za cíl člověka hodně posunout dopředu. Knihy, které si člověk s chutí přečte třeba každý rok a pokaždé v nich objeví něco nového. Zatrhne si to a pak se k tomu vrátí, když potřebuje.

Všechny ostatní knihy jdou prostě do Kindlu, případně něco v PDFku proběhnu na obrazovce. A občas se mi stane, že mě ta knížka v elektronické podobě tak nadchne,  natolik mě přesvědčí o své užitečnosti, že si ji pak koupím i v tištěné verzi.

Ale přiznávám… můj cíl: velká knihovna!

Jak jsem řekla na začátku, u knih prostě minimalismus aplikovat tak úplně neumím. A asi se o to ani nesnažím. Knihy prostě miluju a popravdě jsou jednou z mála věcí, která spojuje příjemné s užitečným a které se vzdát nechci. Knihy jsou pro mě ale taky symbolem. Ztělesňují spoustu hodnot, které jsou důležité i které v životě mít chci.

Proto vím, že je prostě chci velkou knihovnu plnou úžasných knih. Všechno ostatní může být minimalistické, knihovna ale určitě nebude.

Komentovat