Měsíční plánování. Já mu říkám ano!

0
401
zobrazení
Měsíční plánování - jak na to a moje tipy
Autorem originální fotografie je Viktor Hanáček

Bez plánování už bych fungovat nemohla. Pořád si ale hledám další způsoby, jak to zefektivnit a jak mít pořád lepší a lepší výsledky a přitom se tolik nenadřít :). Měsíční plány mohou být podle mě výborným nástrojem v okamžiku, kdy skutečně potřebujeme postupovat dopředu mílovými kroky. Taky nám ale mohou zajistit, že skutečně každý měsíc uděláme něco významnějšího pro sebe a že se na konci roku budeme moci otočit se a říct si, že to stálo za to.

Já tedy rozhodně pro měsíční plánování jsem, i když musím přiznat, že není zdaleka tak jednoduché jako plánování po dnech či týdnech.

Jak vypadá můj měsíční plán?

Mně se většinou měsíční plán vejde na stranu A5. Je rozdělený na několik částí podle okruhů a v rámci jednotlivých částí se pak úkoly/cíle snažím řadit podle důležitosti. Jednotlivé položky jsou pak méně konkrétní, spíš se jedná o takové rámce pro jednotlivé oblasti a podoblasti. A taky je mojí snahou plán nezahltit.

Měsíční plán by měl stanovovat dostatečně zajímavé cíle, nesmí být ale přefouknutý. Já se vždycky snažím do něj zařadit něco, co už dlouho odkládám, a taky pár příjemnějších položek, na které zatím nedošlo.

Měsíc. Je to málo, nebo moc?

U měsíčního plánování nikdy moc nevím, jestli je ten jeden měsíc málo času nebo moc. Plánovat na 30 dní znamená z jistého úhlu pohledu plánovat na delší dobu dopředu. Za měsíc se dost věcí může změnit, dá se udělat hromada práce… Ale taky ten měsíc strašně rychle uteče. Prvních deset dní je hned pryč a to se člověk rozjíždí. Pak zjistí, že už je půlka měsíce tady a kolem 23. vidí, že zbývají poslední dny. Opravdu je to šupec. Je to ale hodně o tom naučit se s tím měsícem pracovat. Mít disciplínu a snažit se maximum věcí splnit v začátku a na konec nechat co nejméně položek. A hlavně na poslední dny vyčlenit takové věci, u kterých se nevyskytnou komplikace. Podstatně „zkrátit“ ten měsíc dokáže také dovolená nebo naopak návštěva u nás doma, i s tím musíme kalkulovat.

Je třeba jet ode dne 1

Pro mě je nezbytné vytvořit měsíční plán ještě před začátkem měsíce. A první den v měsíci pak věnovat už téměř hotovému plánu, který „dočistíme“, dokonkretizujeme, rozplánujeme po úsecích a už se do něj mentálně „ponoříme“. Pokud totiž všechno necháme až na nový měsíc, tak první dny strávíme nad plánem a ztratíme tak téměř jednu čtvrtinu času. Naprosto zbytečně.

A co když se vyskytne komplikace?

Další věc, se kterou se potkávám každý druhý měsíc, je nějaká překážka v plnění. U denních plánů se mi to nestává, protože už při plánování většinou vím o všech komplikacích. Jelikož se ale v měsíčních plánech snažím umístit i dlouho opomíjené nebo přesouvané položky, může se stát, že se vyskytne něco, co mi plán překazí. V takových případech se snažím takovou problematickou položku nahradit jinou podobného typu.

Kam s takovým plánem?

vkládám měsíční plán, stejně jako většinu dalších plánů a seznamů, do diáře. Vždy totiž plánuju zásadně s diářem po ruce a mám v něm všechno důležité k mým aktivitám. Vím ale taky, že někteří využívají nástěnek, zdí nebo lednic, kam plán pověsí. U mě to nemá moc smysl, protože plánuju většinou ráno v práci a doma už jen makám a plním :).

Měsíční plánování vidím jako oblast s velikým potenciálem a určitě se ho budu snažit vyladit na maximum. 

Komentovat