Jste perfekcionalisté? Tak pozor!

0
576
zobrazení
Perfekcionismus - proč nám vlastně škodí?

Je nás spousta… chceme, abychom zvládali vše, co jsme si předsevzali, plnili naše úkoly ideálně na 100 %, abychom byli skvělí rodiče, partneři, kuchaři, plánovači, abychom excelovali v práci a také abychom se dobře starali o domácnost, abychom chodili pravidelně cvičit… a takto bych mohla pokračovat ještě dlouho.

Pokud se vám zdá tento seznam dlouhý, tak máte pravdu, je dlouhý a to ještě zdaleka není úplný. Zkrátka je až příliš dlouhý na to, aby byl realizovatelný! A to je velmi důležité poznání pro všechny z nás, co jsme perfekcionalisté…

Věřím, že teď mi spousta z vás namítne, ale já nejsem perfekcionalista, chci sice zvládat VŠE nejlépe, jak mohu, ale zdaleka to nenaplňuji… ještě bych mohl líp dělat to a tamto… a ano, právě toto je věta, kterou mnozí perfekcionalisté zareagují. Přesně! Perfekcionalista chce mít vše pod kontrolou a stále vidí ještě nějaké nedostatky, které by se dali vylepšit. Takže pokud smýšlíte podobně, asi perfekcionalista budete.

Nicméně to má jeden velký háček. Na svá bedra si tak dáváme mnohem více, než jsme reálně schopni unést. Né všechno v životě lze kontrolovat a určitě ne 100%. Pokud se budeme o tuto dokonalost dlouho a vytrvale snažit, je to sice krásné, ale zároveň šíleně vyčerpávající. Tím, že na sebe klademe takto vysoké nároky se vystavujeme velkému tlaku a svým způsobem si tím i dost ubližujeme.

Ideální by pro nás bylo si tedy trošku povolit otěže a říct si, že děláme v rámci zvládnutelnosti a reálných časových možností hodně, že se snažíme… ale důležité je umět přijmout i fakt, že prostě nebudeme mít kontrolu nad vším tak, jak bychom chtěli.

Je fajn si připustit, že určité věci se dají omezit či vypustit úplně a my se tak vymaníme z toho tíživého tlaku, kde si toho na zádech už neseme přespříliš. Vím, že to je těžké, protože perfekcionalista prostě chce zvládat všechno. Vím, je to vážně těžké, ale také vím, že to jde! Opravdu se najde vždy něco, co by šlo nějak upravit tak, abyste se vy cítili lépe.

Myslete proto víc na sebe a zvažte, které z činností by se daly zjednodušit, omezit či vypustit tak, aby se vám vnitřně ulevilo. Zkuste udělat určitou selekci toho, co vážně musíte a toho, co spíš chcete, ale ve skutečnosti to dělat nemusíte.

Zkuste přijmout, že to, co nutně nemusíte řešit prostě opravdu řešit nemusíte a neřešte to! Když to alespoň chvíli vydržíte, možná se stane i to, že někdo udělá něco za vás, nebo vás nějak podpoří. Mnohdy si na sebe tento pomyslný bič pleteme totiž nevědomky sami. Děláme toho hodně a přitom kdybychom to nedělali, nějak by se to vyřešilo i bez nás.

Dopřejte si chvíli klidu a odpočinku. Udělejte to pro sebe! U tolika věcí, co si myslíme, že být musí a ideálně hned se mýlíme. Ano, když spousta z toho nebude, svět se nezboří a vy si tak najdete třeba i čas sami na sebe, budete více odpočatí a spokojení. Zkuste to a uvidíte sami!

Komentovat