Jak překonat lenost?

0
577
zobrazení
Jak překonat lenost?
Autorem je restartujse/Pavla R.

Lenost je náš velký nepřítel. Jeden z největších. Myslím, že to i většina z nás ví. Jen si to často nepřipouštíme. Radši zavřeme oči, někdy doslova… S tímhle je ale na čase skoncovat. Jak? Tuhle otázku si klade spousta lidí a často hledají nějaké zaručené tipy a triky, jak lenost přemoci…

Lenost je naše volba

Člověk by někdy až skoro přísahal, že za svoji lenost vlastně nemůže. Tvářil by se, že je na vině někdo jiný nebo spíš něco jiného. Špatné počasí, těžké jídlo, hodně práce… Ne vždycky se ale vymlouváme na nějaký vnější faktor. Někdy si radši ani nepřipustíme, že jsme líní, a raději se věnujeme něčemu „důležitějšímu“.

Realita je ale taková, že za naši lenost si můžeme jen my sami. Jen my sami rozhodujeme o tom, jestli vstaneme a pustíme se do práce. My jsme pány situace. Nebo nám snad někdo musí dát povolení nebo dokonce příkaz, abychom mohli začít něco dělat?

Neschopnost ovládat se

Se slovem lenost se mi často vybavuje další dosti podobné – (ne)disciplína. Obě se totiž týkají podobné schopnosti/neschopnosti – a to schopnost ovládat se na téměř nejzákladnější úrovni. Co taková lenost se najíst, napít nebo dokonce vylézt z postele (tady nemám na mysli zdravotní spánek)? To je opravdu extrém, ale stává se. Nebo si představme, že zjistíme, že kamarád vyhrál ve sportce. Ale že si pro výhru nedošel? Proč? Protože se mu nechtělo! A nebo měl něco důležitějšího, musel se plácnout na zahradu a opalovat se. Ať žije lenost!

Škodíme sami sobě

Díky lenosti neuděláme spoustu skvělých věcí. Takových, které by nám byly přínosem. Mohli bychom to mít doma hezčí nebo bychom mohli mít lepší práci, spokojenější vztah nebo třeba být schopni číst naše oblíbené knihy v originále. Mohli bychom být celkově mnohem šťastnější. Ale kvůli naší vlastní lenosti to zůstává na úrovni kdyby. Někdy nám naše neaktivita dokonce vyloženě škodí. Docela typicky – nakoupíme potraviny a protože se nám nechce vařit, tak se nám zkazí. Nebo se objeví nějaký drobný problém a protože se nám nechce, necháme ho být. Za nějakou dobu problém značně naroste a nás to stojí spoustu času, nervů a třeba i peněz. Naprosto zbytečně.

Jak lenost překonat?

Uvědomit si tyto tři body je pro mě zásadní, abych mohla s leností bojovat. Protože když si je připomenu, zákonitě mi musí být jasné, že pokud svoji lenost nepřemůžu, nemůžu od života nic moc čekat. Můžu se válet na gauči, říkat, že není správné počasí, a čekat na zázrak. Být člověkem, který není ani natolik schopný, aby se sám sebe přesvědčil, že opravdu je potřeba něco dělat. A to já skutečně nechci.

Dalším způsobem, jak lenost překonat, je prostě to udělat. Prostě začít. Stojí to zlomek vteřiny a nebolí to :).

I když na překonání lenosti není potřeba znát žádné triky, přeci jen jich sem ještě pár připíšu… Pokud se nám do něčeho nechce, je dobré se zaktivizovat něčím jiným. Prostě se pustíme do nečeho jiného, třeba jednoduššího, tím se rozhýbeme (i, a nebo možná právě hlavně, mentálně). Potom už bude pro nás snažší pustit se i do té odkládané záležitosti.

Na někoho taky platí odměny. Slíbí si, že když nebude líný a to všechno splní, tak se podívá třeba na pěkný film. Ono ostatně, dost často je samotnou odměnou už i jen samotný výsledek odkládané práce a taky ten krásný pocit, že máme splněno, že jsme zase o kousek pokročili.

Je taky potřeba vědět, že náš život do značné míry ovlivňuje motivace, ať pozitivní nebo negativní. Čím motivovanější budeme, tím méně sklonů k lenosti budeme mít. 

A co vy a lenost? Bojujete, nebo už máte vyhráno? Máte nějaké svoje tipy, jak případnou lenost zaručeně porazit? 

Komentovat