#GIRLBOSS : 📘 #GIRLBOSS, Sophia Amoruso

0
190
zobrazení
Kniha GIRLBOSS od Sophia Amoruso

#GIRLBOSS. Tímto hashem se to na youtube (a nejen tam) hemží čím dál tím víc. Aspoň na americké, možná spíš mezinárodní scéně. Jelikož mi bylo hned od začátku jasné, že je to něco, co nás určitě zajímá, šla jsem rovnou ke zdroji – k americké hvězdě fashion businessu Sophii Amoruso a její knize #GIRLBOSS.

Knížka je to poměrně útlá (no, já ji měla v kindlu), je ale docela nabušená. Vypráví její životní příběh, jak se vypracovala z nikoho na majitelku multimilionového byznysu. Je plná motivace, ale rozhodně nám nemaže med kolem pusy.

Sophia neměla ráda školu, tak trošku jí seděla anarchie a nevěděla, co bude zítra. Žila rebelsky, střídala práci častěji než ponožky a hledala triky, jak mít na chleba bez práce. Jednoho dne už ale nebylo zbytí a musela si zkusit na živobytí vydělat nějakým smysluplným způsobem. Tak v prohlížeči naťukala eBay.com a otevřela si prodejní účet. Psal se rok 2006 a Sophia prodala svých prvních pár kousků secondhandového oblečení pod značkou Nasty Gal. Nakoupila další várku, vystavila, prodala. Objemy se zvyšovaly, Sophia hledala způsoby, jak sehnat víc zboží a jak ho ještě lépe zpeněžit. Den za dnem rostla, časem přibrala pár lidí do týmu, pronajala si prostory, pak větší, až jednoho dne v její kancelářích sedělo 350 zaměstnanců a obraty dosahovaly pohádkových čísel. To všechno se jí povedlo bez jediného půjčeného centu, bez vzdělání a zkušeností.

Příběh Sophii trošku připomíná tradiční americký sen. V knize ale používá občas peprnější výrazy a hlavně jasně říká, že to nebyla pohádka. Stálo to hodně úsilí a rozhodně nečekala, až ji potká štěstí. Vypracovala se na #GIRLBOSS.

Kdo je #GIRLBOSS? Je to někdo, kdo si jde za svým, krok za krokem směřuje ke splněným snům. Ví, že na každé cestě se najdou překážky, ale že se překonají. Že nemá smysl čekat na zázrak, že je potřeba pohnout zadkem a udělat i tu špinavou práci, bez které to hold často nejde. A taky že učený z nebe nespadl a že to rozhodně není na překážku. Analyzováním situace, pozorností k detailům a neustálým učením se se člověk dostane z bodu nula, kamkoliv bude chtít.

Sophia v knize taky názorně ukazuje, že staré vzorce neplatí. Dobře se uč, ať máš dobrou práci, prostě je pasé. Existuje tolik cest, jak být úspěšný.

Kterýkoliv den se můžeme rozhodnout pro restart a začít měnit náš život tak, abychom byli šťastnější a spokojenější a abychom měli život ve vlastních rukách. A mně k tomu rozhodně dopomáhají příběhy zajímavých lidí, jako je třeba ten Sophiin.

 

Pokud vím, knížka zatím nevyšla česky ani slovensky. K dostání je ale v některých českých knihkupectvích, snadno ji lze najít třeba přes Heuréku. Vyjde to tam levněji než při objednání ze zahraničí (kupodivu :)).

Komentovat