Film: Joy (2015)

0
484
zobrazení
Recenze filmu Joy (2015)
Fotografie pochází z oficinální stránky Fox Movies

Joy, to je jméno hlavní hrdinky a rozhodně neznamená, že bude film nabitý potěšením. Je totiž plný života, businessu a hlavně pak tvrdé reality, která obojí spojuje.

Joy byla jako malá ohromně tvořivá, budovala svoje království (a říkala, že v něm nepotřebuje prince). Rodiče její kreativitu příliš nechápali, porozumění našla jen u babičky. Postupem času se z malé tvořivé Joy stala „Joy v jednom kole“. Kvůli rodinné situaci opustila školu a taky sebe samotnou – svoji tvořivost, nápady a sílu to všechno zhmotňovat. Taky se vdala a zase rozvedla, pořídila si děti. Dostala se do kolotoče práce/domácnost, dělala, co mohla, ale stejně to idylka nebyla.

Jednoho krásného dne se s Joy rozloučili v práci. Díky pár náhodám se „probudila“ a uvědomila si, že se schovává, nejen před ostatními, ale hlavně sama před sebou – před svými nápady a chutí je uskutečňovat.

Joy se tak vzápětí pustí opět do tvoření a navrhne vlastní produkt – zázračný mop. A tím začíná příběh jejího nápadu a jeho realizace, jehož součástí je i její rodina a přátelé.

Ve filmu najdeme skutečný příběh a veškerou tu tvrdou realitu, která takové příběhy doprovází. Podlé obchodní partnery, závistivé a nepřející příbuzné, souhry okolností, které všechno obrátí vzhůru nohama a člověku pak zbudou oči pro pláč.

Joy ale jde krok za krokem přes všechny překážky, hodněkrát prohrává, ale vzápětí je to ona, kdo bere všechno.

Pokud bych nějak shrnula moje dojmy, tak film Joy nám ukazuje hlavně, že…

  • pokud věříme našemu nápadu a našemu úsudku a udělali jsme všechno pro jeho úspěch, neměli bychom příliš naslouchat hlasům ostatních. Ti nás často nepodpoří, spíš kritizují a nevěří nám (a hlavně nevěří sami sobě). A nejvíc se těší na to, že nám řeknou, že měli pravdu.
  • nikdo nemá právo říct, že věděl/a, že na to nemáme. Co je ten druhý zač, aby mohl soudit nebo vědět, co dokážeme?
  • někdy potřebujeme radu někoho dalšího, ovšem vždy bychom měli kontrastovat informace z více zdrojů, určitým způsobem se pojistit.
  • nevzdávat se. Vždycky existuje další příležitost, byť někdy obnáší nestandardní přístup.
  • často jsme my sami tím jediným člověkem, kdo dokáže náš nápad „prodat“. My ho známe a skutečně chápeme, v čem je jeho síla. Prodáváme ho srdcem. Pro někoho jiného to může být jen další povinnost. A když se mu to nepovede, neúspěch svede na náš produkt, nepřizná vlastní chybu.
  • nemůžeme očekávat, že nás hned ostatní pochopí. Stačí ale, aby v naší záležitosti viděl smysl třeba i jeden jediný správný člověk a pomůže nám nastartovat.
  • má smysl bojovat a že pokud nám opravdu o něco jde, tak i když nás někdo srazí na kolena, tak my vstaneme a svoje místo na světě si vydobudeme.

Joy je film plný hořkých poznání, ale i sladkých úspěchů. A hodně věcí nám připomene a potvrdí, že tak to prostě chodí. A že je jen na nás, jestli se tomu postavíme.

Další zajímavá věc je lehké nahlédnutí do fungování ohromného amerického trhu a neskutečného masivního konzumu, který je pro něj tak typický. Film je zasazený do roku 1990, kdy „frčel“ teleshopping.

Film byl natočen podle příběhu skutečné Joy Mangano, která se vypracovala z porůznu pracující rozvedené matky tří dětí na businesswoman a držitelku více než stovky patentů. V podstatě se stala i hvězdou teleshoppingu, kde své výrobky prezentovala sama a s velkým úspěchem tak dělá dodnes. Joy díky mopu vybudovala impérium a vlastně ukázala, co je americký sen v praxi.

Tady se můžete mrknout na trailery:

Další info najdete třeba na čsfd.

Komentovat