Feedly aneb jak ušetřit čas při sledování blogů a webů

0
378
zobrazení
Feedly čtečka RSS
Autorem je pozadí restartujse/Pavla R.

RSS čtečky nejsou žádnou novinkou v online světě, nicméně pořád mám pocit, že je kolem mě nikdo nepoužívá. Že by o nich nevěděli?

RSS čtečka je v podstatě aplikace, která shromažďuje nejnovější příspěvky z blogů (nebo obecně zdrojů), které si vybereme. To znamená, že my nemusíme chodit na všechny ty jednotlivé adresy našich oblíbených webů, ale stačí otevřít naši čtečku. Mně osobně tohle šetří hodně času, i když se musím přiznat, že ji rozhodně nepoužívám na všechno. Mojí oblíbenkyní je feedly a už na ní „jedu“ nějaký ten pátek. Mojí první čtečkou byla kdysi jedna googlovská, ale google službu zrušil a feedly byla tenkrát ideální alternativou.

O Feedly

Feedly je ohromně jednoduchá na používání a ani se do ní nemusíme registrovat – můžeme se do ní přihlásit pomocí našeho google nebo facebook účtu. Jakmile jsme jednou nalogovaní, můžeme přidávat weby pro sledování. Jednotlivé weby pak můžeme zařazovat do složek, takže já mám třeba složky foodblogy, kosmetika, interiérový design, web design a programování, zdraví… A taky jednu „aktuální“, která seskupuje momentálně nejdůležitější zdroje.

Feedly nám umožní udělat různá další nastavení. Třeba vybrat mezi několika formáty zobrazení příspěvků. Pro mě dosti potřebná funkce je uložení článku na později, příspěvky lze ale ukládat a sdílet mnoha dalšími způsoby rovnou z aplikace.

Jak feedly používám a co mi (ne)vyhovuje

Feedly používám prakticky denně. Mám poměrně velké množství blogů, na kterých sleduju obsah, i když spíš než o sledování se jedná o zajištění si přehledu. Většina z nich je totiž technicky zaměřených (na všechno ohledně webů) a já potřebuju být v obraze. Nové technologie, nějaké vychytávky, trendy, to všechno teď potřebuju nějakým způsobem vstřebávat. Nicméně v nějakých 90 procentech případů to není o tom ty články pročíst a načerpat informace. Je to spíš o tom vědět, že něco takového existuje, budovat si všeobecný přehled v rámci oboru a pak vytipovávat věci, kterým bych se měla nebo chtěla věnovat. Takže tady je feedly opravdu nenahraditelné, protože mi umožní mít přehled o tom, co se v daných médiích publikuje.

Jak ušetřit čas při sledování blogů? RSS čtečka feedly

Hodně článků si ukládám na později. Jsou to jednak inspirativní příspěvky a nebo příspěvky, které si chci dobře pročíst nebo si na ně uložit odkaz a nebo které obsahují řadu odkazů na další zajímavé zdroje. Takže vlastně můj systém je takový, že jen projdu celou složku příspěvků, ty zajímavé označím pro přečtení později. A pak později procházím ty označené, jeden po druhém.

Pak je ale další skupina webů, kterou jsem si do feedly sice přidala, nicméně mnohem radši na ně zajdu přímo. Feedly totiž předkládá holý obsah, bez atmosféry. A já tu atmosféru ale u mnoha blogů miluju. Na feedly ale mám možnost všechny ty blogy uložit a pak mít jejich adresy pěkně pohromadě. Feedly taky neumí zobrazit další věci, o které mi u některých blogů jde – třeba o načítání novinek z instagramu a dalších médií, o zajímavé prvky v postranním panelu… je toho docela hodně.

Pokud se tedy chcete v nějakém oboru vzdělávat, snadno si budovat přehled a nenechat si ujít žádnou důležitou informaci, tak feedly nebo jiná čtečka jsou určitě výbornou cestou. Jo a abych nezapomněla, feedly je samozřejmě zadarmo :).

Komentovat