Co znamená podnikat? Je každá OSVČ nebo majitel firmy podnikatelem?

0
406
zobrazení
Co znamená podnikat?
Autorem obrázku je restartujse

Založíme firmu nebo si pořídíme živnosťák… jsme hned podnikateli? Čeká nás automaticky lepší život? Ne, vůbec. Je možné, že jako OSVČ se budeme mít stejně jako v zaměstnání. Tak jako spousta jiných lidí, kteří sami sebe chytili do pasti.

Fungování tzv. na sebe má mnoho výhod, o tom tento článek rozhodně nebude. O výhodách i nevýhodách jsme psaly na najobujse. Tento článek je o tom, co skutečně znamená podnikat. Proč je to ta vyšší meta, které chceme dosáhnout. Jenom podnikání je totiž o té svobodě, o odměně za naše úsilí i o chytrých rozhodnutích pro budoucnost.

Podnikatel je vlastně investor. Investuje svůj čas, úsilí a třeba i peníze do něčeho, co mu přinese úroky. Jde mu tedy nejen o to se teď uživit, jde mu především o to, aby se v budoucnu měl lépe. Nemění svůj čas za peníze. Mění svůj čas za budoucnost. Tvoří ji, buduje ji.

Mnoho lidí pracujících jako OSVČ nebo majících firmu je vlastně pořád v podobném postavení jako zaměstnanci. Pořád mají svůj job, ne svoje podnikání. Musí sednout k práci a udělat ji. Pokud to neudělají, nevydělají. Občas si mohou dovolit udělat si pauzu, protože nad nimi nestojí zaměstnavatel. Pak se ale zase musí vrátit „do práce“. Polepšit si mohou tak, že budou efektivnější nebo si zvýší hodinovou sazbu (a nebo budou prostě pracovat víc). Sama se ale ta práce dělat nezačne.

Podnikatel může fungovat mnoha způsoby, těžko bychom hledali dokonalou definici tohoto výrazu. Podnikatelem je třeba někdo, kdo vybuduje firmu a zaměstná lidi. Může mít pak svoji volnost a firma může růst. Podnikatelem je i takový člověk, který prodává dobře zvolený produkt. Staví si bázi klientů, ta se rozšiřuje a zároveň už nevyžaduje příliš času. Čím dál tím častěji se setkáváme s online podnikateli – ti mají svůj produkt nebo službu, kterou vytvoří, propagace a prodej pak ale od určitého momentu běží samy. A podnikatel si může hodit nohy nahoru :).

Podnikání je o budování. O vybudování si takového života, který si přejeme. A hlavně o získání času na to, abychom ho mohli žít.

Komentovat