Capsule wardrobe – 10 důvodů, proč se mi tak líbí

0
1753
zobrazení
Capsule wardrobe aneb kapsulový šatník - 10 výhod
© Pavla R./restartujse.cz

Poslední dobou se mi ohromně líbí koncept capsule wardrobe neboli kapsulový (nebo taky kapslový) šatník. Jedná se o geniální přístup k tvorbě našeho šatníku, i když ve své podstatě je to pouhá výhra selského rozumu. O co že jde a proč se mi tak líbí?

Co je capsule wardrobe?

Capsule wardrobe je koncept, jehož základem je pečlivý výběr omezeného množství oblečení. Cílem je mít „dokonalý“ šatník, který nám zaručí, že budeme vždy dobře oblečeni i s menším množstvím kusů. Důraz je kladen na maximální vzájemnou kombinovatelnost, snadné sestavování outfitů a pocit, že náš šatník prostě milujeme.

Kapslový šatník můžeme zařadit do proudu minimalismu, jelikož se s ním snažíme vlastnit omezené množství oblečení, a to takové, které maximálně využijeme.

Mých 10 důvodů, proč se mi tak líbí

Menší nároky na prostor. Kdysi jsem si říkala, kam asi jednou budu dávat všechno to oblečení. Znáte to. Jdete kolem výlohy a vidíte tohle, vejdete do obchodu a vidíte tamto. A všechno to chcete! Pokud ale nemáte v domě další nevyužitou místnost, ze které byste vykouzlili další šatník, dříve nebo později se prostě setkáte s nedostatkem místa.

Úspora peněz. Jeden z nejzásadnějších důvodů. Pro mě čím dál tím důležitější. Přijde mi totiž naprosto nesmyslné, že se spousta peněz utratí za věci, které jsou jednou nebo dvakrát použity a tím to končí. Jde o to, že naše peníze vložíme do něčeho, co nemá přínos, nemá žádný vliv na náš život (prvních pět minut spokojenosti z nakoupení nepočítám). Mít nebo nemít takovou věc vyjde nastejno.

Úspora času. Tohle je jeden z nejčastěji udávaných důvodů mezi americkými youtuberkami. Záleží na tom, kolik času kdo nakupováním tráví. Nicméně i takové to „jdeme se kouknout po slevách“ v momentě, kdy nic nepotřebujeme a akorát procházíme regály, se počítá. Já si místo návštěvy obchoďáku radši něco přečtu. A nebo napíšu :).

Kvalita. Kvalita obvykle lépe vypadá i déle vydrží. Někdy je možná dražší. Ale jen někdy. Každopádně pokud se inspirujeme kapslí, můžeme si dovolit kvalitnější kousky. Ano, bude jich méně, ale ve finále nejspíš ještě ušetříme.

Máme pocit, že máme plnou skříň. Mnozí známe pocit, kdy máme sice plnou skříň, nicméně před ní stojíme s dojmem, že „nemáme co na sebe“. S kapslí se tohle nestane. Naše oblečení milujeme a z rukávu kdykoliv vytáhneme řadu našich oblíbených outfitů.

Člověk se naučí přemýšlet novým způsobem. Jakmile se začnete zabývat kapslí, zjistíte, že najednou o oblečení i doplncích přemýšlíte jinak. Zajímají vás jiné kvality, možná vás zaujmou i jiné obchody. I vzájemné kombinování kusů najednou vypadá jinak. Člověk prostě myslí jinak a podle mého lépe. Vymaňuje se ze stereotypů, do kterých nás dostrkala doba.

Vyladění si stylu. Tenhle bod se pojí k předchozímu. Jelikož začneme víc řešit jednotlivé kousky i náš šatník jako celek, jelikož začneme hledat, co nám skutečně vyhovuje, ladíme si náš styl. Přirozeně se totiž dopracujeme k tomu, že budeme pořizovat pouze takové věci, které budeme rádi nosit. Náš styl začne dostávat určitou podobu, bude se sjednocovat.

Eliminujeme množství špatných nákupů. Tenhle bod trošku souvisí s několika dalšími. Ovšem musela jsem ho zařadit, protože jde o princip. Normálně člověk koupí spoustu kousků, u kterých nakonec zjistí, že nejsou ono. Že nemají správnou barvu, střih, materiál, že koušou, musí se pořád žehlit a nebo že se nám prostě ze záhadného důvodu tak úplně nelíbí. U kapsle je pravděpodobnost takového nákupu mnohem menší. Máme svoje požadavky na oblečení a těch se držíme. Víme, co nám sluší, v čem se dobře cítíme. Nakupujeme s rozumem.

Odnaučíme se, co je nákupní horečka. I když jsem nikdy nebyla nakupovací maniak, občas jsem přeci jen měla pocit, že si spoustu věcí musím koupit. Svádělo mě to. Říkala jsem si, že něco nového by se mi moc hodilo. A nebo že zrovna ta a ta věc je dobrá a příště ji už mít nebudou. A taky jsem měla trošku pocit, že víc věcí ve skříni = spokojenější život. Prostě klasika. S kapslí se mi tohle nestane. Vím, co a kdy potřebuju, a vím, že nic víc netřeba.

Mnohem snadnější rána. Ráno není čas a často ani síla přemýšlet nad tím, co si oblečeme. Kapsle tohle řeší za nás. Víme, že snadno a bezbolestně dáme dohromady náš outfit. A že bude vypadat stylově, i když to bylo šup-šup.

Tento seznam určitě není vyčerpávající, i když rozhodně je dostačující proto, aby ukázal, o čem kapsle je.

PS: kapsle není náboženství a není nutné ji dodržovat na 100 % :). Capsule wardrobe aneb kapsulový šatník - 10 důvodů, proč se mi tento koncept tak líbí

Komentovat