📘 Big Magic / Velké kouzlo, od Elizabeth Gilbert

0
165
zobrazení
Velké kouzlo / Big Magic, od Elizabeth Gilbert (recenze)

Velké kouzlo kolem mě poletovalo už delší dobu – knihu Velké kouzlo – v originále Big Magic, jsem vídávala tak různě po videích a na webech s tipy na knihy. Těsně před Novým rokem jsem najednou nabyla dojmu, že je na něj ten správný čas. A byl.

Ještě než se o ní rozepíšu, měla bych říct, že jsem ji četla v originále, v angličtině. Proto se některé pojmy, které budu používat, budou možná lišit od toho, co byste mohli najít v českém vydání.

Pár slov o Liz, pro začátek

Elizabeth Gilbert vlastně většina z nás zná. Je autorkou knihy Eat, Pray, Love ( Jíst, meditovat, milovat), která se brzo po vydání dočkala filmového ztvárnění. Má na triku několik bestsellerů, některé mají blíž k fikci, jiné bychom zařadili do kategorie self-help books. A právě sem patří i Velké kouzlo.

Domovinou Liz je americký Connecticut, ale má něco nacestováno. Od mládí se věnuje psaní, ale dost dlouho psala po večerech a volných chvílích. Ostatně toto téma se proplétá knihou, takže si o ní uděláte obrázek z jejích slov sami.

Témata Velkého kouzla

Přiznám se, na začátku jsem nad knihou trošku váhala. Hodně ji chválili, ale pak jsem našla i pár recenzí, kde byla kritizována pro neustálé opakování toho samého. A ano, svým způsobem se opakuje. Objevuje se tak řada námětů, se kterými se setkáme na různých místech knihy. Ale z různých úhlů pohledu, v jiném podání.

Obsah knihy je dělen do několika okruhů, najdeme tam kapitolu zasvěcenou odvaze, okouzlení, svolení, vytrvání důvěře a božskosti. Každá z nich je pak tvořena drobnými i ne tak drobnými střípky do různé míry souvisejícími s tématem. Abych řekla pravdu, často jsem zapomněla, v jaké kapitole jsem. Ale to mi vůbec nevadilo. Hodně z nich pojednávalo o zkušenostech Liz nebo někoho jí blízkého či úplně neznámého. Liz často pracuje s příběhy, ze kterých se prostě dobře učí.

Centrálním tématem je nicméně kreativita, respektive kreativní žití. Čím déle ale s Liz jsme, tím je nám jasnější, že si pod kreativitou představuje něco úplně jiného. Kreativní život je totiž hlavně o svobodě, volnosti, radosti. O odvaze takovým způsobem žít. V tom totiž spočívá trvalé štěstí a spokojenost.

Nové pohledy na staré věci

Je zajímavé, kolik různých témat se v knize objevuje. Respektive kolik jsem jich objevila já – takových témat, nad kterými jsem poslední dobou hodně přemýšlela a tak různě se k nim propracovávala. Ke spoustě z nich se totiž Liz staví trošku jinak, než známe z jiných knih či od jiných autorů. Občas boří mýty a ukazuje způsoby, jak získat víc svobody a štěstí v běžných situacích, třeba i proti klasickým “teoriím úspěchu”. Často zabrousí na téma strach i na další věci, které nás svazují a nenechají nás žít život podle našeho. A ukazuje spoustu lidských vlastností i postojů, ke kterým lidé tíhnout a kterými si život dělají komplikovanější. Zbytečně.

Velké kouzlo jsem dočetla nedávno, ale už teď mám chuť se k němu zas vrátit. Měla jsem ho v elektronické verzi a dělala si poznámky, ale to prostě nestačí. Byla tam ohromná spousta drobností, které bych si ráda připomínala a znovu nad nimi uvažovala. A mohla občas knížku na chvilku otevřít a k nějakému tématu se vrátit. Takže příště ho budu číst určitě v papírové podobě a s tužkou v ruce :).

Knihu Velké kouzlo v češtině najdete u spousty českých prodejců, mrknout můžete třeba na Heuréku.

Komentovat