3 tipy, jak posílit disciplínu

0
580
zobrazení
3 tipy, jak posílit disciplínu
Autorem je restartujse/Pavla R.

Disciplína je často nejdůležitějším předpokladem úspěchu. Nedostatek disciplíny je v mnoha případech tím největším nepřítelem – naším vnitřním nepřítelem, nutno dodat. Nedisciplína jde často ruku v ruce s leností ( o lenosti více třeba tady) a obě nám dokážou pěkně zatopit. Jak tedy na to, abychom posílili naši disciplínu?

Jasný plán

Jak už jsem jinde zmínila, pokud chceme „něco“ udělat, musíme vědět, co to „něco“ je. Naše cíle či plány musí být aspoň trochu konkrétní. Pokud totiž nejsou, tak se v tom akorát plácáme a nevíme, čemu se máme věnovat a co je naopak zcela zbytečné.

Z praxe tohle velmi dobře znám. Když moc nevím, co a jak mám udělat, tak to pořád odkládám na dobu, až vědět budu. Je ale jasné, že pokud se tím problémem nebudu zabývat, tak vědět nebudu nejspíš nikdy.

Ale pozor, není třeba to zase přehánět. U spousty věcí platí, že detaily se vyjasní až během akce. Tím nejdůležitějším krokem je koneckonců začít. Nesmíme tedy věci odkládat zase z důvodu, že nejsme „dostatečně připraveni“.

Motivace je základ akce

Bez motivace stěží můžeme očekávat, že se pustíme do akce. Rozlišovat můžeme motivaci pro konkrétní věc/akci a nebo motivovanost jako takovou. Určitě každý známe aspoň jednoho člověka, který je motivovaný tak nějak obecně. Často to bývají pozitivní, šťastní a vyrovnaní lidé, kteří v ideálním případě nemají problém věci uskutečňovat. Nesmí být ale roztěkaní a příliš akční, aby neskákali od jednoho k druhému.

Pokud si chceme vypěstovat disciplínu, musíme k tomu mít důvod a potřebujeme ho mít na paměti. Díky tomu překonáme prvotní nepohodlí.

Místo v agendě

Dalším dobrým předpokladem pro plnění úkolů a zároveň posilování disciplíny je plánování. Když si vyhradíme čas, který budeme věnovat skutečně té jedné určité věci, máme větší šanci, že budeme úspěšní. Musíme ale jednoznačně počítat s tím, že se v tom vyhrazeném časovém úseku budeme věnovat jen našemu úkolu (a nebudeme kontrolovat social media ani co nového se právě událo). Výborné je třeba si zvyknout sepsat všechny úkoly do diáře a ty pak co nejrychleji splnit. Pak už víme, že veškerý zbylý čas si můžeme užít dle svého.

Co vy a disciplína?

Komentovat